Akt ślubu Mendla Kleinzahlera i Reisel Korngut

Kolejny dokument, który znalazł się w naszym cyfrowym archiwum to wpis do księgi zaślubin z 1926 roku. Mamy kontakt z potomkami zarówno jednej, jak i drugiej rodziny. Reisel (Rosa) Korngut była córką Izraela Mojżesza Kornguta i Lei Mindli Bober (wg krewnych jej nazwisko panieńskie zapisywano też jako Rober lub Dober), urodziła się 15 lutego 1900 roku w Czarnym Dunajcu, była rok starsza od swojego męża Menachema Mendla Kleinzahlera, który urodził się 28 lutego 1901 roku. Ślubu udzielił im czarnodunajecki rabin Izaak Lipschütz 26 sierpnia 1926 roku.

O rodzinie Mendla wiemy sporo, ponieważ zachowały się wspomnienia jego syna Lejba, który z trójką rodzeństwa w 1943 r. dostał się przez Iran na tereny ówczesnego brytyjskiego Mandatu Palestyny. W Izraelu żyje jeszcze jego żona Tova, Lejb (który zmienił imię na Arie, a nazwisko na Ahidov) zmarł w 1996 r. Młodszym bratem Mendla był Mejloch, którego list opisywaliśmy wcześniej. Całą historię rodziny Kleinzahlerów postaramy się opisać wkrótce na stronie.

Niewiele wiadomo natomiast o rodzinie Rosy Korngut. W Czarnym Dunajcu i okolicach (m. in. Chochołowie i Wróblówce) mieszkało kilka rodzin o tym nazwisku. Mamy kontakt z jej bratankiem Israelem Korenem (Korngutem), który również mieszka w Izraelu, dzięki temu jest szansa na poznanie losów jej rodziny.

Dziękuję dr Karolinie Panz za przesłanie dokumentu.