Aktualności

Poszukujemy pamiątek po Żydach z Czarnego Dunajca

Po społeczności żydowskiej z Czarnego Dunajca i okolic nie pozostało wiele dokumentów, zdjęć czy przedmiotów. Na stronie cyfrowego archiwum dokumentujemy życie tej społeczności przed wojną, w czasie Zagłady i po niej, prezentujemy zdjęcia, spisane historie rodzinne, dokumenty, listy itp. W większości materiały te uzyskaliśmy od rodzin potomków czarnodunajeckich Żydów lub z archiwów, ale wciąż szukamy innych pamiątek po byłych mieszkańcach Czarnego Dunajca.

Przywracamy pamięć

 • Historie rodzinne
 • Projekt "Ludzie, nie liczby"
 • Porządkowanie cmentarza
 • Obchody rocznicy Zagłady
 • Historie rodzinne

  Jednym z głównym celów powstania tej strony było pokazanie, jak przed II wojną światową wyglądało życie społeczności żydowskiej w Czarnym Dunajcu. Opisaliśmy do tej pory kilkanaście historii rodzinnych, które powstały w większości na podstawie relacji potomków, od nich mamy też zdjęcia, które wykorzystujemy na stronie. Każda historia to osobne losy różnych ludzi, różne imiona, nazwiska, poglądy, zainteresowania. Pokazanie tych historii to przywrócenie ich z powrotem do naszej pamięci. Na pierwszym zdjęciu jest fotografia otwierająca pierwszą niezwykłą historię - Alfredy Bachner, córki rzeźnika z Czarnego Dunajca, Chaima Bachnera.

 • Projekt "Ludzie, nie liczby"

  Dariusz Popiela, kajakarz górski i olimpijczyk z Nowego Sącza od kilku lat zajmuje się przywracaniem pamięci żydowskich ofiar Zagłady na terenie południowej Polski. W 2018 roku zrealizował pierwszą odsłonę projektu “Ludzie, nie liczby” w Krościenku nad Dunajcem, gdzie powstał pomnik upamiętniający lokalną społeczność zamordowaną podczas Zagłady. W 2019 podobny projekt został zrealizowany w Grybowie.

  Trzecia odsłona projektu została zrealizowana w Czarnym Dunajcu w 2020 r.  W ramach akcji powstał pomnik centralny i dwie kamienne tablice, na których widnieją imiona nazwiska i wiek 494 ofiar Zagłady z Czarnego Dunajca i okolicznych miejscowości oraz dwa pomniki (duże, białe macewy) umieszczone przy czterech grobach masowych, w których ustaleniu i zabezpieczeniu pomogła Komisja Rabiniczna ds. Cmentarzy.

 • Porządkowanie cmentarza

  Cmentarz żydowski w Czarnym Dunajcu powstał w drugiej połowie XIX w. Przez wiele lat po wojnie teren niszczał i popadał w ruinę. Na cmentarzu została w całości jedna macewa, większość płyt nagrobnych zarosła trawą. Pierwsza akcja porządkowania cmentarza żydowskiego w Czarnym Dunajcu odbyła się w 2016 r. z inicjatywy Michała Szaflarskiego. W pracach pomagał wtedy urząd gminy, uczniowie i nauczyciele z miejscowej szkoły, a także wolontariusze z Podhala i z innych regionów Polski. Od 2016 r. akcja porządkowania odbywała się co roku, z czasem włączało się w nią coraz więcej osób aż do 2020 roku, kiedy cmentarz przeszedł ogromną metamorfozę za sprawą projektu “Ludzie, nie liczby”.

 • Obchody rocznicy Zagłady

  Pierwsza uroczystość poświęcona pamięci Żydów, którzy kiedyś mieszkali w Czarnym Dunajcu i okolicznych wsiach, a w większości zginęli w Zagładzie odbyła się podczas odsłonięcia pomnika 11 października 2020 r. w ramach projektu “Ludzie nie liczby”. 29 sierpnia 2022 roku, w okrągłą, 80. rocznicę Zagłady Żydów z Czarnego Dunajca, odbyła się kolejna uroczystość na cmentarzu żydowskim. Po raz pierwszy na uroczystości do Czarnego Dunajca przyjechali też potomkowie. Kolejne uroczystości będą się odbywać co roku 28 sierpnia - dzień, który jest symbolicznym końcem społeczności żydowskiej w Czarnym Dunajcu.