Porządkowanie cmentarza żydowskiego

Cmentarz żydowski w Czarnym Dunajcu powstał w drugiej połowie XIX w. Przez wiele lat po wojnie teren niszczał i popadał w ruinę. Na cmentarzu została w całości jedna macewa, większość płyt nagrobnych zarosła trawą. Pierwsza akcja porządkowania cmentarza żydowskiego w Czarnym Dunajcu odbyła się w 2016 r. z inicjatywy Michała Szaflarskiego. W pracach pomagał wtedy urząd gminy, uczniowie i nauczyciele z miejscowej szkoły, a także wolontariusze z Podhala i z innych regionów Polski. 

Udało się wtedy wyciąć większość krzewów, wykosić trawę, zebrać śmieci, odkryć kilka płyt nagrobnych. Tak wyglądał cmentarz żydowski przed rozpoczęciem prac w 2016 roku.

cme3b

Od 2016 r. akcja porządkowania odbywała się co roku, z czasem włączało się w nią coraz więcej osób aż do 2020 roku, kiedy cmentarz przeszedł ogromną metamorfozę za sprawą projektu “Ludzie, nie liczby”. Od tego czasu teren cmentarza jest pod stałą opieką miejscowych wolontariuszy, którzy dbają o jego wygląd. Cmentarz jest też regularnie odwiedzany przez ludzi jako miejsce pamięci, a co roku na jego terenie odbywają się uroczystości poświęcone rocznicy Zagłady Żydów z Czarnego Dunajca i okolic.