Film dokumentalny “Ukos światła”

Podczas projektu “Ludzie, nie Liczby” Dariusza Popieli w Czarnym Dunajcu tematem upamiętnień żydowskich mieszkańców południowej Polski zainteresował się Wojciech Szumowski, reżyser, producent, dokumentalista, dwukrotny laureat nagrody Grand Press w kategorii reportaż telewizyjny, który już w 1986 roku na studiach reżyserskich nakręcił etiudę szkolną “Minjan” o Żydach z krakowskiego Kazimierza.

Reżyser był obecny z kamerą podczas wielu wydarzeń związanych z projektem w Czarnym Dunajcu, obserwował z bliska pracę wolontariuszy, a nawet sam włączył się w działania jako nieformalny członek grupy. Efektem wielu godzin spędzonych na cmentarzu żydowskim, ale też podczas rozmów z wolontariuszami, mieszkańcami Czarnego Dunajca jest pełnometrażowy film dokumentalny “Ukos światła”. Produkcja powstała dzięki wsparciu finansowemu fundacji “Tygodnika Powszechnego”.

 

Film miał oficjalną premierę w czerwcu 2021 r. na Krakowskim Festiwalu Filmowym, był też pokazywany w wielu miastach w Polsce i zagranicą, m.in. w Izraelu, USA i Niemczech. Otrzymał Nagrodę Specjalną fundacji Kamera Dawida podczas 20. Warsaw Jewish Film Festival. Podczas obchodów 80. rocznicy Zagłady Żydów film był pokazywany również w Czarnym Dunajcu.