Georg Jonas - bojownik o niepodległość Polski

Na rynku w Czarnym Dunajcu z okazji Święta Niepodległości otwarto plenerową wystawę “Twarze bojowników niepodległości z Czarnego Dunajca i okolic”. Przedstawiono na niej sylwetki osób zasłużonych dla odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym osoby odznaczone w latach 30. ubiegłego wieku Krzyżami i Medalami Niepodległości, głównie żołnierzy Legionów Polskich, członków organizacji konspiracyjnych i działaczy plebiscytowych.

Georgwystawa1

Fot: Michał Szaflarski

Wśród sylwetek zasłużonych w walce o niepodległość Polski jest również Georg Jonas. “Piekarz, urodzony w 1885 r. w Czarnym Dunajcu, przed I wojną światową należał do Związku Strzeleckiego w Czarnym Dunajcu, następnie wcielony do armii austriackiej. W 1931 r. odznaczony Medalem Niepodległości” - czytamy w opisie sylwetki.

georgjonas5

Fot: Michał Szaflarski

Georg, a właściwie Gerszon Jonas, faktycznie był piekarzem. Jego ojciec Józef (ur. w 1856 r., zmarł 14.08.1916 r. w Czarnym Dunajcu) miał piekarnię w budynku pod adresem Rynek 6. Jego matką była Julia Jonas, a żoną Sala z domu Stiller (urodzona w Rabce, córka Arona i Bronisławy). Georg i Sala mieli przynajmniej szóstkę dzieci: Józefa, Arona, Lalę, Julę, Adolfa i Romana. Według relacji wnuczki Georga i córki Józefa Jonasa, która mieszka w Izraelu Lala, Jula, Aron i Adolf zginęli w czasie Zagłady, jej ojcu i bratu Romkowi udało się przeżyć w obozach i wyjechać za granicę. Józef Jonas urodził się w 1921 roku w Czarnym Dunajcu, zmarł w 1980 r. w Nowym Jorku.

Na zdjęciach rodzinnych przekazanych nam przez rodzinę Georg pojawia się dwa razy.

GeorgJonasnazdjeciurodzinnym

Georg Jonas, pierwszy z lewej na dole, w czerwonym kółku, z przymkniętymi oczami, fot. archiwum rodziny Jonasów

GeorgJonas3

Na tym zdjęciu Georg Jonas oznaczony jest numerem 1, fot. archiwum rodziny Jonasów

Podczas akcji Reinhardt na Podhalu, czyli nazistowskiej operacji eksterminacji Żydów, w egzekucjach 24 sierpnia 1942 roku zginął Georg Jonas i jego żona Sala. Najprawdopodobniej spoczywają w grobie masowym na cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu.