Podsumowanie roku 2023

W styczniu odbył się pierwszy w Niemczech pokaz filmu “Ukoś światła” dokumentującego działania wolontariuszy w ramach projektu “Ludzie, Nie Liczby” Dariusza Popieli w Czarnym Dunajcu. Pokaz z obecności kilkudziesięciu widzów odbył się 23 stycznia w kinie Central-Kino w Hof w północnej Bawarii.

W lutym ogłoszono wyniki konkursów grantowych fundacji Forum Dialogu na rok 2023. Komisja przyznała mi stypendium na projekt “Cyfrowe archiwum Żydów z Czarnego Dunajca”, którego efektem było powstanie strony jewishczarnydunajec.pl.

W kwietniu na zaproszenie władz regionu Matte Aszer w północnym Izraelu przebywałem z wizytą jako przedstawiciel Czarnego Dunajca w celu pogłębiania relacji polsko-izraelskich na szczeblu lokalnym. Wziąłem udział w oficjalnych obchodach Dnia Pamięci Holokaustu w Ghetto Fighters’ House Museum w Lohamei Hagetaot, marszu pamięci o Holokauście, a także w obchodach na cmentarzu Fighters Cemetery. Po pokazie filmu “Ukos światła” w kibucu Adamit opowiadałem o naszych działaniach w Czarnym Dunajcu.

Również w kwietniu w Kiryat Ono spotkałem się też z panią Tovą Achidov, żoną zmarłego w 1996 roku Ariego Achidova, który urodził się przed wojną w Czarnym Dunajcu jako Lejb Kleinzahler.

W maju z kolejną wizytą przyjechała do Czarnego Dunajca delegacja z regionu Matte Aszher w Izraelu.

W czerwcu podczas Ogólnopolskiej Konferencji Liderów Dialogu w Wiązownie opowiadałem o filmie “Ukos światła” wspólnie z reżyserem Wojciechem Szumowskim i dr Karoliną Panz.

W sierpniu współorganizowałem obchody 81. rocznicy Zagłady Żydów z Czarnego Dunajca i okolic. W ramach obchodów odbyło się spotkanie promocyjne strony internetowej  jewishczarnydunajec.pl, wzięli w nim udział online również potomkowie z zagranicy.

Po uruchomieniu strony zaczęły napływać nowe materiały: dokumenty, zdjęcia, ale też relacje i pytania od potomków czarnodunajeckich Żydów, którzy mieszkają za granicą. Pierwszym dokumentem w cyfrowym archiwum było świadectwo urodzenia Chaima Henryka Horowitza z 1914 r. Był to również pierwszy dokument, który został fizycznie przekazany na poczet wystawy pamiątek po Żydach z Czarnego Dunajca.

We wrześniu wziąłem udział w 25. urodzinach fundacji Forum Dialogu w Teatrze Polskim w Warszawie. Była to również okazja do promocji strony.

W listopadzie podczas wizyty na cmentarzu w Brzesku dowiedziałem się o ohelu z grobami rabinów Lipschitzów. Okazało się, że jest to rodzina z rabinem Lipschutzem z Czarnego Dunajca, którego historię opisałem na stronie.