Rocznica urodzin Heleny Horowitz

9 maja 1940 roku w Tarnowie urodziła się Helena Horowitz, córka Chaima Horowitza z Czarnego Dunajca i jego żony Schifry z domu Schiffman.

Ta historia przypomniała, jak zresztą wiele wcześniej opisywanych, dziennikarskie śledztwo. Opisując obszerną historię rodziny Horowitzów z Czarnego Dunajca (można ją przeczytać tutaj) natrafiłem dzięki krewnym na zdjęcia i historię pierwszej żony i córeczki Chaima Horowitza, który mieszkał w latach 30. w Tarnowie.

Wojnę przetrwały zdjęcia, ale nie przetrwały nawet imiona żony i córki. Po kilku wizytach w Urzędzie Stanu Cywilnego udało mi się jednak odnaleźć najpierw akt ślubu Chaima (wtedy już Henryka), a później akt urodzenia jego córeczki. Bezimienne osoby ze zdjęć kolejny raz zyskały imiona i swoją historię. Chaim wziął ślub 13 sierpnia 1938 roku w Tarnowie z Schifrą Schiffman, która pochodziła z podtarnowskiej Rzuchowy. Jej ojcem był Leib Schiffman, krawiec z zawodu, a matką Sara Estera z domu Blum.

Mając dane o rodzicach i dacie ślubu oraz przybliżonej dacie urodzin ich dziecka i jego płci udało się po kolejnej wizycie w USC uzyskać odpis z aktu urodzenia. Córka Schifry i Henryka miała na imię Helena i urodziła się 9 maja 1940 roku w Tarnowie - dokładnie 84 lata temu. Niestety, obydwie prawdopodobnie zginęły w Zagładzie.

Dziękuję za informacje i zdjęcia rodzinie Horowitzów.